EDYCJE

27. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2017

 

Wystawa czynna od 3.11 do 3.12.2017 r.

Wernisaż: 17.11.2016 r. – godz. 18.00

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1; Galeria Ring, Rynek 12

 

Wyróżnienia i nagrody główne:

I Nagroda  (ex aequo) Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
Mikołaj Kowalski (UMCS Lublin)

I Nagroda  (ex aequo) Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
Kinga Popiela (UA Poznań)

Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy
Katarzyna Piróg (ASP Warszawa)

Nagroda Statuetka „Srebrna Ostroga”
Wojciech Roskosz (ASP Wrocław)

Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy
Ewa Kozera (ASP Katowice)

Wyróżnienie Honorowe
Olga Dziubak (AS Szczecin)

Wyróżnienie Honorowe
Dorota Kuźnik (ASP Wrocław)

 

Dodatkowe nagrody i wyróżnienia:

Nagroda Pisma Artystycznego FORMAT
Paweł Baśnik (ASP Wrocław)

 

 

Do edycji zgłosiło się 73 artystów z jedenastu krajowych wyższych uczelni artystycznych. Spośród 171 nadesłanych prac do wystawy wybrano 94 obrazy 30 młodych malarzy.

 

Uczestnicy wystawy:

Lena Achtelik, Yui Akiyama, Joanna Babula, Paweł Baśnik, Olga Dziubak, Mikołaj Garstecki, Paulina Giersz, Paulina Jackowska, Katarzyna Jaśnikowska, Karolina Kardas, Magdalena Kielak, Magdalena Klimkiewicz, Mikołaj Kowalski, Ewa Kozera, Radosław Kozłowski, Julia Ryszarda Królikowska, Dorota Kuźnik, Klaudia Lata, Patrycja Lisnikowska, Piotr Tadeusz Mosur, Monika Noga, Barbara Nycz, Małgorzata Pawlak, Dominika Pinczak, Katarzyna Piróg, Kinga Popiela, Wojciech Roskosz, Natalia Rybka, Urszula Maria Sakowska, Monika Trzupek.

 

Jury:

Kamil Kuskowski (przewodniczący) - artysta malarz, Dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Janusz Jaroszewski - artysta malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Andrzej Saj - kurator wystaw, wykładowca. Założyciel i redaktor naczelny Pisma Artystycznego „Format”

Zbigniew Kraska - dyrektor GSz w Legnicy

 

Komisarz wystawy: Dariusz Kawczyński

 

Legnickie „Promocje“ są niewątpliwie doskonałą platformą konfrontacyjną dla młodych malarzy. Przegląd ten ukazuje różnorodne postawy artystyczne i daje możliwość przyjrzenia się w jakiej kondycji znajduje się obecnie malarstwo w odniesieniu do specyfiki poszczególnych ośrodków akademickich. Dodatkowo daje nam obraz tego,co nurtuje młodych twórców w kontekście otaczającej nas rzeczywistości.
Konkursy mają to do siebie, że wywołują większe emocje niż chociażby wystawy zbiorowe. Przy tej okazji pojawiają się nieodzowne pytania dotyczące trafności wyboru nagrodzonego tego, a nie innego artysty. Jest to oczywiście uzasadnione, biorąc chociażby pod uwagę niewymierność oceniania prac względem ich różnorodności tematycznej, jak i formalnej. Należy również pamiętać, że wybory jurorów są z reguły sumą kompromisów wynikających z różnic w ich temperamentach czy indywidualnych upodobań. Tak było też w tym roku. Nasze wybory są sumą różnic i podobieństw w ocenianiu prac poszczególnych uczestników.

Kamil Kuskowski

 

Od pamiętnej wystawy „Arsenał 88”, która zgromadziła przeszło 1000 prac około 400 młodych artystów z pokolenia urodzonego w latach 1950-60, legnickie „Promocje 2017” różnią się praktycznie tylko skalą (na wystawę zakwalifikowano po kilka prac około 30 młodych artystów), nic od tamtej prezentacji się nie zmieniło. O młodej sztuce sprzed niemal 30 lat Zofia Gebhard napisała, że autorzy: Czerpią ze wszystkiego co do tej pory stworzono; ze wszystkiego, bez uprzedzeń i uzasadnień, jak z szafy, by w czymkolwiek na co akurat ma się ochotę wyjść na ulicę. Tym samym jest to wystawa eklektyczna. Z tej powodzi eklektyzmu „Arsenału 88” recenzentka wyłowiła zaledwie kilku twórców, którzy wbrew i pomimo modnych trendów i tendencji mieli coś istotnego od siebie, i tylko od siebie do powiedzenia, i wyłącznie na nich skupiła swoją uwagę (tylko ich twórczość opisała). Sądzę, że uczyniła słusznie, bo o wartościach w sztuce (o czym często się zapomina) w głównej mierze decyduje poziom dyskursu i szczerość wypowiedzi, a nie wyłącznie ciekawy pomysł, biegłość warsztatowa i wizualna atrakcyjność dzieła. Warto, jak sądzę, stale pamiętać, bo to od eklektyzmu oddala, że: Aby mieć czyste artystyczne sumienie (jak kiedyś stwierdził Witkacy), artysta musi być przede wszystkim szczery i uczciwy względem siebie, zarówno jeśli chodzi o treść jak i formę przekazu.

Janusz Jaroszewski

 

Wernisaż

 

Dokumentacja wystawy

 

Pobierz katalog

 

Kontakt:

Galeria Sztuki

pl. Katedralny 1/1, Legnica

tel. 76 862 09 10, 76 862 06 94

promocje@galeria.legnica.eu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Search

kwa1

kwa2

kwa3

kwa4

o przeglądzie

aktualny konkurs

edycje

laureaci

en1

en2

en3

en4

emocje4

emocje1

emocje2

emocje3