O przeglądzie

Galeria Sztuki w Legnicy organizuje  Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE od 1991 roku. Jest to jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Adresatami konkursu są absolwenci pracowni malarskich wyższych uczelni plastycznych dwóch ostatnich lat. Naszym celem jest zarówno wsparcie młodych artystów na początku ich drogi twórczej, jak i prezentacja oraz dokumentacja ich poszukiwań twórczych, a także ukazanie szerokiego spektrum najciekawszych zjawisk, trendów i kierunków rozwoju współczesnego malarstwa polskiego. Dzięki Przeglądowi młodzi artyści mają szansę na zaistnienie na rynku sztuki, a także na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w polskiej sztuce. Laureaci Grand Prix PROMOCJI są nagradzani wystawą indywidualną wraz z katalogiem. Co roku przyznawane są także dodatkowe nagrody i wyróżnienia: Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy, Nagroda Galerii Sztuki – statuetka "Srebrna ostroga", przyznawana za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo i dowcip wypowiedzi twórczej – zaprojektowana przez znanego i cenionego złotnika Jacka Byczewskiego, Wyróżnienie Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy oraz wyróżnienia honorowe i Nagroda Pisma Artystycznego FORMAT.

Pokonkursowa wystawa to wspaniała okazja do przyjrzenia się aktualnym trendom, panującym w malarstwie polskim. Mimo, że konkurs organizowany jest poza największymi centrami kulturalnymi Polski cieszy się – z racji wysokiego poziomu artystycznego i długoletniej tradycji – dużym prestiżem. Przeglądy mają też wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Miasta Legnicy – poprzez patronaty honorowe. O wyjątkowości OPMM PROMOCJE stanowi fakt, że dla ich uczestników są one wystawą szczególną, bo pierwszą lub jedną z pierwszych. Są dużą zbiorową konfrontacją z rówieśnikami z całego kraju, surową weryfikacją umiejętności i osobowości dokonywaną przez profesjonalnych jurorów, są również szansą na dobry start na rynku sztuki.

Dotychczas w OPMM PROMOCJE nagrodą główną uhonorowano trzydzieści sześć osób. Sześć razy przyznano tytuł ex aequo. Pozostałe nagrody i wyróżnienia powędrowały do jeszcze szerszego grona młodych artystów. Dla wielu z nich uzyskane w PROMOCJACH laury stały się przepustką do udziału w dojrzałym środowisku twórczym – nie tylko jako formalne wyróżnienie, ale też w warstwie symbolicznej, dodając wiary w siebie, wewnętrznej siły i motywacji do dalszego rozwoju. Późniejsze sukcesy wyróżnionych w Przeglądzie artystów pokazują, że legnicki konkurs spełnia swoją rolę, pomagając utalentowanym twórcom wejść w niełatwy świat sztuki.

   

wernisaż -  1. PMM PROMOCJE 1990 wystawa 10. OPMM PROMOCJE 1999 wernisaż -  24. OPMM PROMOCJE 2014 wernisaż -  29. OPMM PROMOCJE 2019

 

 

Kontakt:

Galeria Sztuki

pl. Katedralny 1/1, Legnica

tel. 76 862 09 10, 76 862 06 94

promocje@galeria.legnica.eu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Search

kwa1

kwa2

kwa3

kwa4

o przeglądzie

aktualny konkurs

edycje

laureaci

en1

en2

en3

en4

emocje4

emocje1

emocje2

emocje3