EDYCJE

13. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2002

 

Wystawa od 5.11. do 30.11.2003 r.

Wernisaż: 21.11.2003 r. – godz. 18.00, Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

 

Wyróżnienia i nagrody główne:

GRAND PRIX Ministra Kultury RP
Barbara Gębczak-Janas (ASP Wrocław)

Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy
Małgorzata Wielek-Mandrela (ASP Kraków)

Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy
Magda Burdzyńska (ASP Kraków)

 

Dodatkowe nagrody i wyróżnienia:

wyróżnienie
Maja Siemińska (EAS Warszawa)

 

 

Do edycji zgłosiło się 22 artystów z sześciu krajowych wyższych uczelni artystycznych, którzy zgłosili 60 prac.

 

Uczestnicy wystawy:

Magda Bielasz, Magda Burdzyńska, Hanna Dąbrowska, Barbara Gębczak-Janas, Grażyna Grześnikowska, Paweł Janas, Joanna Jarząbek, Agnieszka Kicińska, Ziemowit Kmieć, Wojciech Koniuszek, Agnieszka Krzysiak, Katarzyna Maciej, Marcin Makulski, Robert Motelski, Areta Ochwat, Maja Siemińska, Małgorzata Aleksandra Sokołowska, Małgorzata Szandała, Alicja Światłoń, Marta Turska-Hanusa, Małgorzata Wielek-Mandrela, Marta Wierzbicka-Małecka.

 

Jury:

Mirosław Ratajczak (przewodniczący) - krytyk sztuki, redaktor Odry

Andrzej Saj - krytyk sztyki

Małgorzata Maćkowiak - artysta plastyk

 

Komisarze wystawy: Dariusz Kawczyński

 

W potocznej opinii malarstwo = sztuka, a jeśli nawet nie tak do końca, to z pewnością stoi ono na czubku piramidy, którą tworzą różne dziedziny sztuki. I to mimo niewątpliwych “lat chudych” dla malarstwa w ostatnim czasie. Chudych nie dlatego, że zmniejsza się liczba malarzy i obrazów, ale dlatego, że z masy twórców coraz rzadziej, z coraz większą trudnością wydobywa się nowy, oryginalny talent, silna indywidualność, charakter, który wróży długie trwanie i ciekawą drogę rozwoju. Ale wciąż zdarzają się takie przypadki, także w legnickim konkursie. O tyle ważnym, że tutaj próbuje się wyłuskiwać je już z momencie narodzin, tuż po dyplomie, który poświadcza nabyte umiejętności i zarazem staje się paszportem do nowych, jeszcze nieodkrytych krain ekspresji oraz wyobraźni.

Tegoroczne “Promocje”, trzeba to powiedzieć, są świadectwem wspomnianych lat chudych, ale głównie w sensie ilości uczestników. Bo jakość prac kilku nagrodzonych artystów - szczególnie Barbary Gębczak-Janas i Małgorzaty Wielek-Mandreli - może zadowolić nawet wybrednych miłośników “płócien pokrytych farbami w określonym porządku…”. Warsztat i krąg motywów, tematów malarskich jest w pewnym sensie tradycyjny, ale to wcale nie oznacza braku oryginalności; działanie w ramach konwencji, działanie, które tę konwencję inteligentnie przełamuje bądź napełnia świeżą energią, jest działaniem wartym zachodu i uwagi. Takie cechy noszą, poza wymienionymi, obrazy Mai Siemińskiej i Magdy Burdzyńskiej, także, dla przykładu, prace Arety Ochwat.

Na “mały” konkurs to całkiem duży dorobek.

 Mirosław Ratajczyk

 

“Konkurs”, z łaciny concursus = zbieg, połączenie, co to za zbieg ?- 4.11.2003, Legnica - co łączy obrazy, autorów, jury, organizatorów, widzów i miejsce?

Czy KONKURSY określają trendy czy trendy określają konkursy?

Jestem po drugiej stronie, tym razem i ja mogę wybierać.

Maluję obrazy i fakt ten wpływa na mój sposób oglądania i oceniania obrazów innych ludzi.

“Wszystko już było, wszystko widziałam”. Każdy obraz przypomina jakiś inny obraz.

Lawiny skojarzeń, za dużo, wiedzy, za dużo HISTORII. Myśl pełna lęku - Czy moje obrazy też już ktoś namalował? Odświeżająca zmiana perspektywy - czy fakt, że ja maluję je po raz pierwszy, jest ważny?

W jaki sposób WAŻNE są obrazy, które dziś widziałam? Który pojawi się w umyśle, jak zamknę oczy i pomyślę o wystawie i dzisiejszym dniu? Dziś, za miesiąc, za rok… Czy naprawdę uwiódł mnie kolor turkusowy? Czy ważniejsze są czerwienie? I KTO to wszystko namalował?

Przepraszam, że tyle pytań i że żadnych pięknych myśli...nie zwerbalizowałam.

Jeszcze jedno pytanie. Ciekawią mnie obrazy nienamalowane, te, które uczestniczki i uczestnicy konkursu Promocje 2002 dopiero namalują. 

Małgorzata Maćkowiak

 

 

 

Pobierz katalog

Kontakt:

Galeria Sztuki

pl. Katedralny 1/1, Legnica

tel. 76 862 09 10, 76 862 06 94

promocje@galeria.legnica.eu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Search

kwa1

kwa2

kwa3

kwa4

o przeglądzie

aktualny konkurs

edycje

laureaci

en1

en2

en3

en4

emocje4

emocje1

emocje2

emocje3