EDYCJE

14. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2003

 

Wystawa od 5.11. do 28.11.2004 r.

Wernisaż: 19.11.2004 r. – godz. 18.00, Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

 

Wyróżnienia i nagrody główne:

GRAND PRIX Ministra Kultury RP
Ivo Nikić (ASP Warszawa)

Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy
Dagmara Angier (ASP Wrocław)

Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy - statuetka „Srebrna Ostroga”
Daniel Perełkiewicz (Uniwersytet Zielonogórski)

 

Dodatkowe nagrody i wyróżnienia:

Nagroda Pisma Artystycznego EXIT
Jarosław Radel (ASP Warszawa)

Nagroda Kwartalnika Artystycznego FORMAT
Daniel Perełkiewicz (Uniwersytet Zielonogórski)

 

Do edycji zgłosiło się 32 artystów z dziesięciu krajowych wyższych uczelni artystycznych, którzy zgłosili 73 prace.

 

Uczestnicy wystawy:

Dominik Borkowski, Urszula Białowąs, Swietłana Biletnikowa, Anna Chmielnik, Zofia Chojnowska, Daniel Cybula, Edyta Dzierż, Anna Eichler, Agnieszka Kieliszczyk, Przemysław Kmieć, Marta Kochanek-Zbroja, Teresa Kortas, Małgorzata Kroszczyńska, Iwa Kruczkowska, Daniel Krysta, Aleksander Laszenko, Anna Lehmann, Rafał Lenart, Lucyna Makowska, Jan Michalak, Joanna Mrozowska-Kaczyńska, Marek Nawrocki, Katarzyna Dorota Nossek, Paulina Oczeretko-Koprowicz, Anna Okrasko, Monika Pakuła, Maciej Poniedziałek, Renata Prymek, Karolina Raczko, Marta Rosenthal-Sikora, Lesja Rygorczuk, Marta Sieciarz, Teresa Szyngiera, Małgorzata Teodorowicz, Marta Tomaszewska, Piotr Tymek, Aleksandra Urban, Anna Wisz, Luiza Wojciechowska–Konopka.

 

Jury:

Andrzej Zwierzchowski (przewodniczący) - artysta plastyk, wykładowca w ASP w Warszawie

Mirosław Ratajczak - krytyk sztuki, redaktor Odry

Andrzej Saj - krytyk sztyki

Norman Smużniak - artysta plastyk

Zbigniew Kraska - dyrektor GSz w Legnicy

 

Komisarze wystawy: Magdalena Bańska, Dariusz Kawczyński

 

Tegoroczna wystawa Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych “Promocje 2003” jest prezentacją 32 postaw. Z nich uhonorowano nagrodami - cztery.

Wchodząc do galerii, doznajemy jak zwykle w przypadku prezentacji zbiorowej, wrażenia chaosu, poprzez rozmaitość stylistyczną prezentowanych prac. Ta obezwładniająca początkowo sytuacja wielogłosowości z czasem mija.  Po chwili wyławiamy “głosy” istotne w swej wymowie i zaczyna się proces wchodzenia w poszczególne, wykreowane przestrzenie. W tegorocznej wystawie pojawia się kilka jednoznacznych podziałów ze względu na podejście stylistyczne, powody, z jakich one się biorą i odwołania, którymi się posilają.

Moment, w którym obrazy powstawały, jest czasem w rozwoju twórczym ich autorów bardzo specyficznym i istotnym dla przyszłości. To czas deklaracji (porzuceń lub kontynuacji) naznaczony wielkim wysiłkiem jak najbardziej świadomego działania, a często podejmowanym z dużym ryzykiem. Ryzykiem mowy własnej (formy własnej). W obecnej wystawie ścierają się nurty widzenia opisowego, widzenia znaczeniowego i widzenia abstrakcyjnego.

Przyznając nagrody, tę charakterystykę chcieliśmy zaakcentować i uhonorować. Zdobywca I nagrody (Ivo Nikić) w sposób interesujący próbuje godzić w obrazie wymienione wyżej widzenia, nie gubiąc przy tym idei podmiotowości obrazu. Laureatka nagrody II (Dagmara Angier) wykreśliła obszar swego działania bardzo zdecydowanie, oglądając Świat poprzez “sito” materialnej jego spoistości. Nagrodę Galerii Sztuki w Legnicy i statuetkę “Srebrnej Ostrogi”, jak również nagrodę “Formatu” otrzymał Daniel Perełkiewicz, pokazujący bardzo osobne widzenie z odwagą i ostrością. Obrazy iskrzą rytmicznie zestawianymi znakami, formami, kontrastami barw. Nagrodę Pisma Artystycznego “Exit” dostał Jarosław Radel, przedstawiając ekspresyjnie malowane obrazy, gdzie głównym motywem jest postać ludzka z jej charakterystycznym układem sylwety w egzystencjalnym spazmie. Oprócz prac wyróżnionych autorów, na wystawie znajduje się wiele ciekawych, pojedynczych obrazów i to odczytuję jako bardzo istotne dla całości. Najważniejsze jest jednak odczucie różnorodności poszukiwać i ścieranie się wizji, w wysiłku do zdobycia własnej tożsamości artystycznej.

  

prof. Andrzej Zwierzchowski

 

 

Wernisaż

  

 

Pobierz katalog

 

Kontakt:

Galeria Sztuki

pl. Katedralny 1/1, Legnica

tel. 76 862 09 10, 76 862 06 94

promocje@galeria.legnica.eu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Search

kwa1

kwa2

kwa3

kwa4

o przeglądzie

aktualny konkurs

edycje

laureaci

en1

en2

en3

en4

emocje4

emocje1

emocje2

emocje3