E-mocje!

Zapraszamy do lektury katalogu wystawy E-mocje!

W katalogu znajdą Państwo teksty krytyczne autorstwa Andrzeja Saja, Agaty Smalcerz oraz Ewy Tatar.

 

Legnickie „Promocje” – Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych – świętują trzydziestolecie swego powołania. To szmat czasu, który, skłania do podsumowań, ale też dość długi okres od chwili wejścia na forum sztuki rzeszy młodych absolwentów krajowych uczelni artystycznych, kształcących się w kierunku malarstwa, a jednocześnie czas względnie krótki jeśli chodzi o zmiany i kondycję samej sztuki.

Zasługą więc „Promocji” była pewna konsekwencja w wyławianiu z puli aktualnych w danym czasie absolwentów szkół artystycznych autentycznych malarzy i ich promowaniu poprzez organizowane (dla laureatów) indywidualnych, okresowo – zbiorowych,  wystaw (wraz z katalogami), a także nagłaśnianie tego sukcesu w mediach krajowych, w tym w piśmie artystycznym „Format” (także w„Exit”). Szczególnie pismo wrocławskie,  jako rówieśnik „Promocji”, było niemal od początku patronem medialnym tego przedsięwzięcia, służąc relacjonowaniu efektów konkursowych i „fundując” stałą nagrodę w postaci indywidualnej prezentacji sylwetki i twórczości danego laureata tego wyróżnienia na łamach czasopisma.

 Andrzej Saj, krytyk sztuki, wieloletni juror legnickich PROMOCJI, redaktor naczelnego pisma artystycznego FORMAT

  

PROMOCJE skupiają się na jednym roczniku artystów (czasem dwóch, jak będzie to w post-covidowej edycji w 2021 roku). Oznacza to, że młodzi ludzie mają mniej więcej podobne problemy, podobne doświadczenie – życiowe i artystyczne, podobny start w przyszłość. Mają też dowolność w wyborze tematu swoich prac, nie mówiąc o technice czy stylu, których nikt nie narzuca. Tym bardziej więc interesujące jest co w danej edycji pojawi się na ścianach legnickiej galerii sztuki za sprawą najbardziej aktywnych, zgłaszających swoje nowopowstałe prace artystów. Czy wystawa pokaże problemy młodych ludzi, to co ich nurtuje, czym żyją? Ale też: na ile potrafili oderwać się od swojej alma mater i przedstawić własną oryginalną wypowiedź, choć trudno wymagać, aby była to wypowiedź już w pełni dojrzała.

 Agata Smalcerz, historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka wystaw, od 1992 roku związana z Galerią Bielską BWA – początkowo jako kurator programowy, a od 1 czerwca 2003 roku jako dyrektor, zasiadająca w jury Biennale Malarstwa Bielska Jesień.

 

Tegoroczna wystawa E-mocje prezentuje prace laureatów z ostatnich 20 lat i powstała właśnie w oparciu o kolekcję. Przeglądając prezentację wystawy online oraz archiwalne materiały dotyczące konkursu zaintrygowało mnie zagadnienie trafności wyborów jury. Oczywiście ocenianie prac zgłoszonych na taki konkurs to olbrzymia odpowiedzialność, a sam konkurs pomaga młodym artystom choćby stanąć na zawodowych nogach w trudnym czasie, tuż po ukończeniu uczelni.

 Przyglądanie się efektom poszczególnych odsłon konkursu Promocje budzi moją ciekawość badawczą, bo pokazuje pejzaż sztuki i zmian w sztuce z perspektywy peryferyjnej. I to najmniej ze względu na swoją geografię, najbardziej właśnie ze względu na sylwetki i rozwój twórczy uczestników i laureatów. Nieoczywistość i niekanoniczność wobec pewnej obowiązującej wersji współczesności malarskiej, z którą spotykamy się w magazynach o sztuce czy na wystawach w wiodących ośrodkach, ukazuje przede wszystkim akademicki pejzaż, jest odbiciem stanu szkolnictwa artystycznego i pewnie uśrednioną wystawą dyplomantów łamaną przez przegląd końcoworoczny.

 Ewa Tatar, kuratorka, badaczka sztuki i wystawiennictwa, inicjatorka (wraz z Ewą Łączyńską-Widz) reaktywowanych w 2014 roku Zjazdów BWA. Autorka i współautorka tekstów o sztuce, antologii i wystaw.

 

 

 

Kontakt:

Galeria Sztuki

pl. Katedralny 1/1, Legnica

tel. 76 862 09 10, 76 862 06 94

promocje@galeria.legnica.eu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Search

kwa1

kwa2

kwa3

kwa4

o przeglądzie

aktualny konkurs

edycje

laureaci

en1

en2

en3

en4

emocje4

emocje1

emocje2

emocje3