Rozmowy o sztuce

Debata online Czy młode malarstwo wzbudza e-mocje?

W debacie uczestniczyli zaproszeni eksperci:

  • Karolina Jaklewicz, artystka i kuratorka z Wrocławia
  • Jakub Banasiak, redaktor naczelny magazynu o sztuce „Szum”
  • Piotr Bazylko, znawca i kolekcjoner sztuki najnowszej z Warszawy

 

Dyskusja dotyczyła statusu młodego malarstwa i jego postrzegania w Polsce, rynku sztuki i sytuacji artystów, którzy kończąc uczelnie stają u progu działalności w niełatwej branży. Pretekstem do debaty jest oczywiście trzydziestolecie Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE, które od dziesięcioleci stają przed trudnym zadaniem wyłapania i wypromowania najzdolniejszych malarek i malarzy z całego kraju.

 

Podkasty o sztuce

 

  1. Andrzej Saj i Roger Piaskowski komentują wystawę E-mocje!

Rozmowa z udziałem Andrzeja Saja, najważniejszego jurora legnickiego konkursu malarstwa oraz Rogera Piaskowskiego, historyka sztuki, który od lat profesjonalnie komentuje przeglądowe wystawy. Do dyskusji zaprosiła Justyna Teodorczyk, szefowa Galerii Sztuki i wieloletnia recenzentka Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych na łamach Formatu.

 

  1. Dominik Lejman (prowadząca: Ewa Tatar)

 O tym jak to było, a także co zaczęło się wraz z Promocjami i co z tego wyszło, z laureatem (1996) oraz jurorem konkursu (2007) Dominikiem Lejmanem porozmawiała Ewa Tatar. To sentymentalne wspomnienie czasów sprzed Unii Europejskiej i internetu, podróży powrotnej pociągiem z Janem Berdyszakiem, a także kolacji w niezwykłym towarzystwie. W rozmowie nie brakuje barwnych, ciepłych wspomnień i anegdot, które sięgają 1996 roku.

 Dominik Lejman – absolwent Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, Royal College of Art w Londynie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2010 roku doktoryzował się na ASP w Poznaniu. Od roku 2005 prowadzi pracownię malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski, prace w formie wielkoformatowych fototapet i projekty w przestrzeni publicznej. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród, m.in. Paszportu "Polityki", oraz stypendystą m.in. RCA, Fundacji Kościuszkowskiej, Trust for Mutual Understanding, Location 1 w Nowym Jorku, Ministerstwa Kultury RP. Prace artysty prezentowane były na licznych wystawach w Polsce i za granicą (m.in. w Nowym Jorku, Brukseli, Düsseldorfie). Mieszka i pracuje w Berlinie i Poznaniu.

 Ewa Tatar – kuratorka, badaczka sztuki i wystawiennictwa, inicjatorka (wraz z Ewą Łączyńską-Widz) reaktywowanych w 2014 roku Zjazdów BWA. Autorka i współautorka tekstów o sztuce, antologii i wystaw.

 

  1. Dorota Monkiewicz (prowadząca: Ewa Tatar)

 W tej odsłonie podkastu swoje wspomnienia z Legnicy i ogólne refleksje na temat sztuki snuje Dorota Monkiewicz, która w 2016 roku przyjechała do jury Przeglądu z Wrocławia. Z rozmowy z Ewą Tatar dowiadujemy się, że malarstwo nigdy nie umrze, poznajemy kilka ciekawych przemyśleń na temat konkursów, uniwersalności malarstwa oraz obrazów, których nie da się zapomnieć.

Dorota Monkiewicz – w latach 2009–2016 dyrektorka Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. Krytyczka sztuki, kuratorka, specjalistka od konceptualizmu, sztuki feministycznej i krytycznej. Jest autorką ponad 100 publikacji dotyczących sztuki współczesnej. Za swoje działania została nagrodzona w 2017 roku Nagrodą Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy, przyznawaną przez Narodową Galerię Sztuki Zachęta. Obecnie pracuje w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

 

  1. Łukasz Gorczyca (prowadząca: Ewa Tatar)

Rozmowa o sztuce młodych i legnickim konkursie malarskim PROMOCJE, w której Ewa Tatar wysłuchała Łukasza Gorczycy, dwukrotnego jurora Przeglądu – w roku 1996 oraz 2014, założyciela Galerii Raster, która jest jednym z pionierów i liderów rynku sztuki współczesnej w Europie Środkowej oraz jedną z najbardziej znanych polskich galerii na świecie.

 

Kontakt:

Galeria Sztuki

pl. Katedralny 1/1, Legnica

tel. 76 862 09 10, 76 862 06 94

promocje@galeria.legnica.eu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Search

kwa1

kwa2

kwa3

kwa4

o przeglądzie

aktualny konkurs

edycje

laureaci

en1

en2

en3

en4

emocje4

emocje1

emocje2

emocje3